AKG Színházi Fesztivál – „Nagy kalappal”
Színházi kaland egy héten át az AKG-ban
2025. május 19-23.
Dramedy Társulat: Jam, május 19. 15.00; AKG Aula
A másodjára megrendezett Színházi Fesztivál első előadását az AKG Kiscelli utcai gimnázistái és tanáraik, GOMBOCZNÉ ERDEI MÓNI és PHILIPP GYÖRGY jóvoltából élvezhetitek.
A színpadi zenével és énekkel foglalkozó alkotókör tagjait nem először látja az AKG közönsége. A JAM TÁRSULAT ritmushangszerekkel és jó hangulattal kísért előadása méltó megnyitója lesz a színházat ünneplő és a színházakat támogató Színházi Fesztiválunknak.
Francia Színház: Végülis Odüsszeia, május 19. 17.00; AKG Színházterem
ELTŰNT!
“(Már megint…) Eltűnt Odüsszeus, 185 cm magas Ithakai származású ogügiéi lakos; testalkalkata izmos, férfias, szexi; valószínűleg skizofrén, hajlamos “küklopszokról” és “lótuszevőkről” beszélni, állítása szerint az alvilágot is megjárta. Eltűnésekor ruhát nem viselt. Szeretett Nimfája várja vissza börtönébe rawr <3”
Kérjük, amennyiben információval rendelkezik, jöjjön el május 19-én 17 órára a Színházterembe!
NemAdomFel Társulat, május 20. 16.00; AKG Színházterem
NemAdomFel Étterem és Kávézó – Álomkert Társulat: ESÉLY. Előadás és vásár
A Nem Adom Fel Kávézó és Étterem fantasztikus és fontos kezdeményezés a megváltozott munkaképességű fiatalok támogatására.
A színjátszás (több projekt mellett) 4 éve van jelen, a kávézó életében. 2024 nyarán alakult meg az Álomkert színtársulat, tagjai mindannyian megváltozott munkaképességű fiatalok: autista, értelmi, érzékszervi akadályozottsággal élő kis felnőttek.
Az itt bemutatandó történetet, a kávézóban dolgozó fiatalok írták, amelyet az Állatkertben örökbefogadott 3 lábú süni ihletett. A társulatban szereplők lelkesen próbáltak tavaly novembertől – szinte az előadás napjáig, amely az Esélyegyenlőség napján, május 05-én került bemutatásra nagy sikerrel. Azt reméljük, hagyomány lesz ebből is. Hisszük, hogy ahhoz, hogy teljes életet élhessenek, minél több színtéren kell esélyt kell kapniuk a mindennapokban!
Gyertek hát, nézzétek meg ti is, milyen fantasztikusak ezek a kis felnőttek!
Az előadás után vásár is lesz az Aulában, ahol a társulat tagjainak elképesztően finom sütijeiből vásárolhattok. Higgyétek el, nagyon finom, mi már megkóstoltuk!
Perspektíva Drámaműhely: Vízszint, május 21. 8.30; AKG Kiscelli, Körte kupac
TELT HÁZAS rendezvény!!!
A Perspektíva Drámaműhely 2023 őszén jött létre több évtizedes színész-drámatanári és doktori kutatás eredményeként. A színész-drámatanárság számukra olyan hivatás, amely a gyermekekkel, fiatalokkal és felnőttekkel való közös gondolkodást jelenti, amit színházi, drámapedagógiai, komplex művészeti tevékenységekkel, eszközökkel történeteken keresztül valósítanak meg. A drámaműhely olyan tanulási, cselekvési lehetőséget kínál a résztvevőknek, amely a történeteken keresztüli gondolkodást, felfedezést, értelmezést veszi alapul és ehhez a színházat, a drámajátékot és más művészeti ágakat mint eszközt hívja segítségül.
A II. Színházi Fesztivál különleges alkalmán Rojik Tamás Szárazság című disztópiája, cli-fije (climate fiction) mentén gondolkodhatnak a résztvevők a felelősségvállalás, a környezetvédelem, az egyéni és közösségi döntés fontosságáról.
A foglalkozás képzeletbeli ideje: Magyarország, 2040.
Pepita Társulat, playback színház: Találkozások, május 21. 14.00; AKG, Színházterem
A playback improvizációs színház a nézők érzéseit, hangulatait és történeteit játssza vissza. Az előadás elemei: közönség és a közülük kikerülő mesélők, a színészek, a zenész(ek), a játékmester, a különböző playback technikák illetve az egyéni történetek, érzések. A játékmester közvetítőként vesz részt a nézők, a színészek és a mesélő között. A színészek (előzetes megbeszélés nélkül) a történetet hanggal, gesztusokkal, mimikával, beszéddel adják elő, amelyhez eszközöket (pl. színes textíliákat) is felhasználnak, s mindezt a zenészek különböző hangszerekkel kísérik. […] A megelevenedő történetek, mesék, élmények, álmok, hangulatok és érzések az itt és most megismételhetetlenségével egy olyan spirituális teret hoznak létre, amelybe a néző önkéntelenül is bevonódik.
Gyertek vonódjatok be ti is, mert a tavalyi fesztivál egyik kedvenc társulata most ismét eljön az AKG Színháztermébe.
Vitaszínház: Szavakba zárva, május 22. 15.30; AKG, Tarka kupac
A Vitaszínház előadásán tavaly is nagy örömmel vettünk részt, mindenki úgy gondolta és gondolja, hogy remek és elgondolkodtató volt az előadás részesévé válni, vitatkozni, disputázni.
Idén is van erre lehetőség a Vitaszínház alkotóival: most a gyűlöletbeszéd és a szólásszabadság témájában cserélhetünk véleményt.
Mi alapján ítélünk meg embereket? Mit tehetünk egy olyan helyzetben, amikor észrevesszük, hogy valaki bánt másokat? Hogyan tudunk különbséget tenni a szólásszabadság és a gyűlöletbeszéd között?
Íme a sztori: “A fiktív történetben adott egy híres influenszer, akinek sok követője van, gyakran oszt me g tartalmat a saját életéről, igyekszik azt tökéletesnek bemutatni. A profilján eluralkodtak a bántó kommentek, ezért egy új Instagram profil elindításán dolgozik. Emiatt ez az influenszer megbíz egy független moderátor céget, akiknek a feladata az lesz, hogy szűrjék ki a sértő, káros, bántó kommenteket az oldaláról. Egy ponton az influenszer hitelessége megtörik és emiatt nekünk kell döntenünk a jövőjéről.”
Teremdráma Moldován Bencével, május 22. 15.30; AKG, Kent kupac
A teremdráma vagy hivatalos nevén tantermi dráma különlegesen gazdag lehetőségeket kínál történetek osztálytermi feldolgozására, izgalmas színházi kezdeményezés.
Moldován Bencével most azt járhatjátok körül, hogy mi történik, ha egy felsőbb hatalom korlátozza egy csoport alapvető jogát? Hogyan reagálhatunk, amikor jogainkat korlátozzák? Miként lehet hatékonyan fellépni az igazságtalanság ellen?
Az alaptörténet egy középiskolás fiatal és az osztálya történetét dolgozza fel dramatikus eszközökkel: mi történik akkor, amikor szembe kell szállni az igazgatósággal? Vagy nem. Rajtatok, a résztvevőkön múlik a válasz.
MáSzínház-workshop, május 23. 15.00; AKG Színházterem
ELFOGADÁS, PARTNERSÉG, KÖZÖSSÉG, ÉLMÉNY, SZÍNHÁZ
A Mászínházban 2005 óta alkalmazzuk a SZÍNHÁZat eszközként arra, hogy teret adjunk értelmileg akadályozott és/vagy autizmussal élő emberek személyes és szakmai fejlődésének. Képességfejlesztő, inkluzív csoportjainkban értelmi akadályozottságban nem érintett fiatal felnőttek és gyerekek számára kínálunk lehetőséget a velük való találkozásra, egymás megismerésére és a közös cselekvésre.
Munkánk 2016 óta már ezen is túlmutat; inkluzív, az ELFOGADÁS és a PARTNERSÉG szellemében létrehozott előadásainkkal a KÖZÖSSÉGISÉG univerzális ÉLMÉNYét osztjuk meg nézőinkkel, és színházi nevelési programjaink résztvevőivel.
Heti rendszerességű művészeti foglalkozásainkon több mint 150 résztvevő tart velünk a Ráday utca 50. alatt található bázisunkon, ahol a 2022/23-as évadban 60 előadást is játszottunk. 2024 nyarán pedig 5 év kihagyás után újra megrendezzük ELfogadva EGYmást elnevezésű inkluzív színjátszó táborunkat, tipikus- és atipikus fejlődésű fiatalok részvételével.