FTP

A File Transfer Protocoll (FTP)

Az FTP arra szolgál, hogy két egymástól távol lévő gép között fájlokat továbbítsunk. A két gép közül azt a gépet, amelyiken az FTP-t elindítottuk helyi gépnek (local), a másik gépet, amire bejelentkezünk távoli gépnek (remote) hívják. A helyi gép lehet az előtted álló gép, vagy akár egy másik távolban lévő gép, amire például telnettel bejelentkeztél. A helyi gépről a távoli gépre való fájltovábbítást feltöltésnek (upload), a távoli gépről a helyi gépre másolást letöltésnek (download) hívják.

FTP-t karakteres és grafikus segédprogramokkal lehet használni. A grafikus programok (CuteFTP, WsFTP, Windows Commander) használata sokkal egyszerűbb, mivel ezek a programok a fájlkezelő programokhoz (Windows Intéző, NC,...) hasonlóan használhatóak, a másolni kívánt fájlokat csak meg kell ragadni és át kell dobni egy másik ablakba. Ezen kívül sok más funkcióját könnyítik meg a grafikus FTP programok az FTP használatának, például a bináris/ascii fájlátvitel (ld. később) automatikus beállítását. A karakteres FTP programok parancsok beírásával működnek (a DOS-hoz hasonlóan). Ilyen FTP program található a Windowsban is, a Windows vagy Winnt könyvtárakban van a futtatható ftp.exe program. Ilyen programot például akkor kell használni, ha a helyi gépen nincs grafikus FTP program és pont azt akarjuk letölteni egy szolgáltatótól, vagy ha a helyi gépen eleve karakteres operációs rendszer van (UNIX,...).

Itt csak a karakteres FTP használatát mutatjuk be, a grafikus FTP használata ebből adódik, illetve ezeknek használatáról részletesebben olvashatsz a programok dokumentációiban.

Az ftp-t az ftp parancs beírásával indíthatjuk el (vagy az ftp.exe program elindításával). Ekkor egy FTP> promptot (parancsváró jel) kapunk. Ezután lehet kiadni az FTP parancsokat. Először egy távoli géppel kell felvenni a kapcsolatot az open távoli.gép.neve paranccsal. Ez helyettesíthető az elején beírt ftp távoli.gép.neve paranccsal is. Távoli gép eléréséhez általában valamilyen jogosultságunknak kell ott lennie (felhasználónév/jelszó), vagy vendégként (anonymous) léphetünk be oda. Belépéskor a távoli gép kéri a felhasználói nevet (username, login name), majd a jelszót (password). Ha a gépre vendégként lépünk be, felhasználói névnek az anonymous-t kell megadni, jelszónak pedig az e-mail címet. Vendégként általában korlátozva vannak a távoli gépen elérhető fájlok, könyvtárak, a távoli gépre feltölteni nem, vagy csak bizonyos könyvtárakba (upload) lehet.

Belépés után a következő parancsok használhatóak:

dir vagy ls

kilistázza az aktuális könyvtárat a távoli gépen.

pwd

kiírja a távoli gép aktuális alkönytárának helyét.

help, ?

segítség

cd "könyvtárnév"

alkönyvárat vált a távoli gépen. (cd .. felfele lépés)

lcd "könyvtárnév"

alkönyvárat vált a helyi gépen.

get "filenév"

a file letöltése a helyi gépre

mget

több fájl letöltése (joker/widcard karakterekkel). Pl: mget valami*

put "fájlnév"

helyi gépről fájl feltevése a távoli gépre

mput

helyi gépről több fájl feltevése a távoli gépre

hash

az átvitel során minden átvitt egy kilobyte után kiír egy # jelet.

binary, bin

bináris átvitelt állít be

ascii

ASCII text átvitelt állít be

! Ideiglenesen kilép az FTP-ből, a helyi gépen parancsok adhatóak ki, majd az exit-tel vissza lehet térni az FTP-hez

close, disconnect, quit

kilépés a távoli gépből

bye, quit, ctrl+d

kilépés az FTP-ből

(bővebben itt)

Átvitel előtt praktikus beállítni a továbbítandó fájl típusát. Szövegfájl (TXT, HTM, PAS) esetén az átvitel ASCII típusú, bináris fájl (DOC, JPG, EXE...) esetén bináris az átvitel (bin).

FTP használata böngészőprogramokkal

A mai böngészőprogramok (Netscape, MS Internet Explorer) képesek FTP használatra. Ha egy távoli gép könyvtárát szeretnénk megnyitni, akkor a böngésző címsorába (Address) a következő URL-t kell írni:
ftp://felhasznalonev@tavoli.gep.neve
Ekkor egy megjelenő kérdeződobozba kell írni a jelszót. Ehelyett lehet használni a következő eljárást is:
ftp://felhasznalonev:jelszo@tavoli.gep.neve
Ilyenkor nem jelenik meg kérdeződoboz, viszont a jelszavad a mögötted álló ember is láthatja.

A távoli gépen mint linkek (shortcut, hivatkozás) jelennek meg a fájlok és az alkönyvtárak. A könyvtár nevére kattintva lehet belépni az alkönyvtárba, a "Parent directory" -ra kattintva pedig a felette lévő könyvtárba. Fájl letölthető, ha jobb gombbal a nevére kattintasz, majd "save as...".

Ezzel a módszerrel könnyen lehet például a távoli gépen lévő szövegeket (TXT), weboldalakat (HTM), vagy képeket (JPG, GIF) megnézni, hiszen ezeket a fájlokat a böngészőprogram meg tudja jeleníteni. Ilyenkor a fájlt nem kell letölteni, hanem csak rá kell kattintani a nevére.

A távoli gépre (ha van megfelelő jogosultságod) fel is lehet tölteni fájlokat. Egy fájlkezelőben keresd meg a fájlt, ragadd meg az egérrel, majd dobd rá a böngészőprogram felületére.

Ha a távoli gépre nincs belépési jogosultságod, akkor az
ftp://tavoli.gep.neve
címmel is be tudsz (általában) jelentkezni oda, mint vendég. A felhasználóneved ilyenkor automatikusan anonymous lesz.

A legtöbb internetszolgáltató és sok más cég is működtet nyilvános FTP szervereket, ahonnan sok információt, ingyenes vagy shareware programot és egyéb fájlokat tudsz letölteni. Az FTP szervereknek a neve ftp-vel kezdődik, majd a saját domain nevük következik, végül a domain-végződés (com, hu,...). Így például ki lehet találni, hogy mi a Chello nyilvános ftp szerverének címe (ftp://ftp.chello.hu/).

 

netlogo.jpg (1407 bytes)

Az FTP használatának teljesebb leírása