lemail.jpg (4550 bytes)

A pine levelezőprogram használata

Egyszerű leírás

A dokumentumban nem szerepelnek magyar ékezetek, remélem nem zavar túlságosan. Ha lesz egy kis időm, majd kijavítom.

Bevezetés

A pine az egyik legelterjedtebb levelezőprogram, amelyet UNIX alatt használnak. Nagy előnye, hogy a legtöbb termináltípuson képes működni, használata egyszerű, viszonylag sok szolgáltatást nyújt. Ez a leírás korántsem teljes ismertetője a pine-nak, csupán a legfontosabb részeket kívánja közkinccsé tenni. Probáljuk úgy olvasni ezt a dokumentumot, hogy közben magát a programot is használjuk, így sokkal könnyebb elsajátitani a program kezelését.

Ha levelunk erkezett, akkor a rendszer a belepes utan erre felhivja a figyelmunket:

You have new mail.

A pine inditasahoz irjuk be a parancssorba:

$ pine

(Nemely esetben elofordulhat, hogy a terminal beallitasa miatt nem tud a program elindulni. Ilyenkor allitsuk at a terminal tipusat vt100-ra. Ezt minden gepnek es terminal emulatornak ismernie kell. $ setenv TERM vt100)

Az indulas utan roviddel megjelenik a progam fomenuje (MAIN MENU). Ez az alabbi lehetosegeket kinalja fel:

?    HELP
Segitseg. Itt a program angolul leirja a legfontosabb tudnivalokat.

C     COMPOSE MESSAGE
Level kuldese egy masik felhasznalonak.

I     FOLDER INDEX
Leveltar index. A pine a leveleket un. folderekben tarolja. Megmutatja az
aktualis folderben levo leveleket. Alapesetben a fomenuben a legfelso sorban
lathatjuk az aktiv foldrer nevet. (Folder: INBOX 0 Messages )

L     FOLDER LIST
Leveltar lista. Megmutatja a letezo foldereket. Azokat is amelyeket a pine
hozott letre, es azokat is, amelyeket mi krealtunk.

A     ADDRESS BOOK
Cimtar a legfontosabb cimek tarolasara. Ebben helyezhetjuk el ismeroseink,
uzletfeleink, adosaink, baratnoink e-mail cimet.

S     SETUP
A program jellemzoinek beallitasa.

Q     QUIT
Kilepes a programbol.

A pine keszitoi mar eleve gondoltak arra, hogy egyes terminalokon a vezerlobillentyuk esetleg furcsan mukodhetnek. Ezert minden parancsot ugy alkottak meg, hogy az ne csak a kurzorral, hanem valamely egyeb billentyuvel is kivalaszthato legyen. Ha peldaul a fel-le billentyunk nem mukodik, akkor hasznalhatjuk helyette a P (PrevCmd) es az N (NextCmd) billentyuket. Vagy mondjuk az aktualis folder tartalmanak megtekintesehez elegendo leutni az I betut. A parancsok kozul az aktualis mindig szogletes zarojelben van [], ez azt jelenti, hogy az Enter leutesekor ez hajtodik vegre. Ez altalanosan ervenyes minden egyes tovabbi almenure is.

(A program a kepernyo aljan mindig megjeleniti, hogy eppen melyik billentyu mit csinal. Ezert kezdoknek ajanlott mindig elolvasni figyelmesen mindent, amit a program a kiir, igy elkerulheto a felesleges vergodes! Tovabbi hasznos tudnivalo, hogy az also parancsok kozott (legtobbszor) szerepel az O-Other Cmds parancs, azaz a tovabbi parancsok listaja, amelyek alapesetben nem lathatok alul. Ha leutjuk az O betut, akkor a parancssor a kovetkezo paranccsoportra valt. Erdemes vegignezni minden egyes menu minden egyes paranccsat!)

A beérkezett levelek elolvasása

Ha levelunk erkezett, akkor a pine az INBOX nevu folderben tarolja el azt. A program indulasakor lathato a fomenuben, hogy hany level varakozik az INBOX-ban. Lepjunk be az INBOX folderbe. (Ussuk le a fomenuben a I betut!) A program tablazatszereuen felsorolja a beerkezett leveleket. Itt lathatjuk, hogy mikor, kitol erkezett levelunk, es a tartalmarol (cimerol) is kapunk rovid informaciot (Subject). A sorok elejen misztikus betuk szerepelnek (N,D stb ...) Ezek csupan azt mutatjak, hogy a level ujonnan erkezett-e (New), esetleg mar eltaroltuk, vagy letoroltuk (Delete), avagy valaszoltunk ra (Answer). A kep aljan lathatok a folderben ervenyes parancsok. Ezek kozul a negy legfontosabb:

V     ViewMsg    - A level elolvasasa (megtekintese);
M    Main Menu    - Visszateres a fomenube;
P    PrevMsg    - Visszalepes az elozo levelre;
N    NextMsg    - Tovabblepes a kovetkezo levelre.

Vegyuk eszre, hogya ViewMsg parancs szogletes zarojelben van [], azaz ez az alapertelmezett parancs (Enter). Ha tehat meg akarjuk nezni, hogy vajon mit is kuldtek nekunk - es mar hogyne akarnank -, akkor tegyuk: Enter. Maris beleptunk a MESSAGE TEXT menube, es lathato az aktualis level. A felso sorokban az rendszer nehany alapinformaciot mutat szamunkra:

Date: ...     Mikor erkezett a level.
From: ...     Kitol erkezett a level. Ha a pine "ismeri" a kuldot, akkor a teljes nevet kiirja,ellenkezo esetben csak az e-mail cimet.
To: ...     Kinek jott a level. Termeszetesen sajat magunknak.
Subject: ...     Rovid tartalom. Ezt a mezot a kuldo definialja. Itt leggyakrabban egy-ket szoban utalnak a level tartalmara.

Ez utan maga a level kovetkezik. Az olvasaskor szinten szukseg lehet nehany kezeloparancsra. Ezek:

M Main Menu Vissza a fomenube
P PrevMsg Az elozo level
N NextMsg A kovetkezo level
space NextPage Az aktualis level kovetkezo oldala
- PrevtPage Az aktualis level elozo oldala
D Delete Az aktualis level tolese
U Undelete A letorolt level visszahozasa
R Reply Azonnali valasz a levelre
F Forward A level tovabbkuldese masvalakinek

Azonnali válasz (reply)

Ha a levelre rogton szeretnenk valaszolni, akkor az elolvasas utan valasszuk a Reply parancsot. Ilyenkor a program a kovetkezo kerdest teszi fel nekunk:

Include original message in Reply?

Azaz: beszurjam az eredeti uzenetet a valaszba? Ez szukseges lehet, mert egyes userek levelezes-hegyeket bonyolitanak le, igy nem mindig tudjak egy beerkezo levelrol, hogy az valasz-e egyaltalan, es ha igen, akkor mire. Tehat eldontjuk, hogy az eredeti level belekeruljon-e a valaszba (Yes/No). Az eredeti level sorai ele a program egy > jelet tesz, jelezve ezzel, hogy ezt
nem mi irtuk.

Ez utan a program kitolti meg a level fejleceben a To: (kinek) es a Subject: (tartalom) mezoket. A valaszadas innentol kezdve miben sem kulonbozik a normal levelkuldestol. Nezzuk akkor most ezt!

Új levél megírása és elküldése (Compose Message)

Ha a fomenubol kivalasszuk a Compose Message pontot - vagy valaszolunk egy levelre a Reply funkcioval -, akkor (meglepo modon) a COMPOSE MESSAGE almenube jutunk. Itt elsokent ki kell toltenunk a level fejlecet (Reply eseten a program teszi meg):

To:        Kinek kuldjuk a levelet. (a cimzett e-mail cime)
Cc:        Masolatok. Ezt csak akkor szukseges kitolteni, ha egynel tobb szemelynek akarjuk elkuldeni ugyanazt a levelet. Egyebkent hagyhatjuk uresen.
Attachmnt:    Mellekletek. Itt megadhatjuk a levelhez mellekelt kodolt fajlokat. Ha nincs ilyen, akkor hagyjuk uresen! (Egyebkent uuencode-olt fajlokat sorolhatunk fel.)
Subject:    Tartalom. Itt egy-ket szoban irjuk le a level tartalmat, cimet.

Mindezek utan lepjunk a kurzorral a --- Message Text --- felirat ala, es irjuk meg a levelet. (Nagyon fontos: Vegyuk eszre, hogy az also parancslista mas-mas, ha a parametermezoben es ha a szovegmzoben vagyunk. Ez termeszetes, hiszen mast is kell csinalni a ket reszben.) A level megirasakor a program egy normal szovegszerkesztohoz hasonloan viselkedik. A sorok vegen nem szukseges leutni az Entert, a pine automatikusan tordeli a szoveget. A kep aljan megjeleno parancsok kozott van nehany egyszeru szovegszerkeszto parancs is (kijeloles, kereses, stb). Ha elkeszultunk, akkor a ctrl-x (^X) leutesevel kuldhetjuk el a levelet.

Nezzunk erre egy peldat: tegyuk fel, hogy van egy James nevu felhasznalo az uni-ed.ac.uk nevu gepen, es surgosen irnia kell egy Mary nevu illetonek, aki viszont az officepost.ac.uk gepen van. Ekkor James - akinek e-mail cime mondjuk james@uni-ed.ac.uk - elinditja a pine programot, es kivalasztja a Compose Message pontot. Majd megirja a levelet:

To    : mary@officepost.ac.uk
Cc    :
Attachmnt:
Subject : reklamacio
----- Message Text -----
Hello Mary!

A mult heten kuldtek nekem egy csomagot Londonbol, es ezt meg ma sem kaptam
meg.

Legy szives nezz utana ennek. Faradozasodat elore is koszonom!

bye
James

Tehat James megirta udvarias reklamaciojat, majd a ctr-x-el elkuldte a levelet. Ha minden rendben (es miert ne lenne rendben), akkor Mary ezen levelet nehany percen belul megkapja. (Remeljuk, hogy az a franya londoni csomag megsem veszett el).

Milyen parancsot allnak rendelkezesre a level irasakor? ( ^ a control billentyut akarja jelenteni)

^C    Cancel: kilepes, megsem akarunk levelet irni;
^X    Send:        elkuldjuk a levelet;
^R    Read File:    beolvasunk egy szovegfajlt a levelbe;
^Y    Prev Pg:    lapozas a levelben: az elozo lap (ha van);
^V    Next Pg:    lapozas a levelben: a kovetkezo lap (ha van).

Rafinalt levelezok az ido csokkentesere hasznalhatjak a Read File parancsot. (Kulonosen azoknak ajanlott, akik modemen keresztul vannak bejelentkezve a szerverre.) Hogyan tudjuk a leveliras idejet a minimumra csokkenteni? A user mar otthon, a sajat gepen elkesziti a levelet pl. DOS alatt valamilyen karakteres szovegszerkesztovel. Ekezetes karaktereket nem rak bele, mert tudja, hogy a UNIX csak 7 bites ASCII keszletet hasznal, ezert az ekezetes betuk csak bonyodalmakat okoznanak. (A szovegkornyezetbol a legtobbszor kiderul, hogy egy-egy szo mit is akar jelenteni.) Amikor elkeszult ezzel, akkor felhivja a szervert. Elinditja az FTP programot, es puff, felrakja a tobb oldalas levelet a szerverre (termeszetesen ASCII adatatvitelt hasznal). Amikor ez megtortent, elinditja a TELNET programot, bejelentkezik az account-jara. Itt elinditja a pine programot, majd a Compose Message menuben leveliras helyett egyszeruen csak beolvassa a mar elore elkeszitett levelet (^R), es elkuldi (^X). Utana termeszetesen rogton kilep.

Folderek

Az elozoekben mar erintettuk a foldereket. Ezek tulajdonkeppen olyan tarolok, amelybe temak, datumok - es egyeb teljesen egyeni szempontok - szerint gyujthetjuk leveleinket. Alapesetben a pine letrehoz harom foldert:

(a fomenu L - Folder List parancsaval nezhetjuk meg oket)

INBOX

A beerkezo levelek taroloja. Ha levelunk erkezik, akkor az mindig ebbe a folderbe kerul bele. A beerkezo levelek elolvasasa utan mindenki eldontheti, hogy az adott levelre kesobb esetleg meg szukseg lehet, vagy sem. Ha mar nem kell a level, akkor toroljuk ki (Message Text menu/Delete parancs), ha pedig meg akarjuk tartani, akkor mentsuk el (Message Text menu/Save parancs).

Fontos: Leveleinket ne taroljuk sokaig az INBOX-ban, onnan minel hamarabb tuntessuk el oket! Ezek a levelek ugyanis a rendszer lemezkapacitasat terhelik a user lemezkapacitasa helyett. Ez a user szempontjabol nem hogy rossz, de inkabb elonyos nem ugy a root szemszogebol. Baratsagtalanabb rendszeradminisztratorok az INBOX-ban tarolt leveleket (amelyek a /var/spool/mail vagy a /var/mail konyvtarat foglaljak) egyetlen kajan mosoly kisereteben letorlik, ha tul sokaig ottmaradnak.(Es mi van, ha pont ilyen a mi rendszeradminisztratorunk?!)

sent-mail

Az elkuldott levelek taroloja. Ide kerulnek azok a levelek, amelyeket mi kuldtunk szerteszet a vilagba sok-sok mas usernek. Ugyanugy, mint a tobbi folder leveleit, ezeket is tetszes szerint megnezhetjuk, torolhetjuk.

saved-messages

A beerkezett, felvett levelek taroloja. Ha az INBOX-ban kapott levelet elmentesre erdemesnek talaljuk, akkor ide kerulnek. Ez persze nem aranyszabaly, mert mashova is tehetjuk oket.

Milyen parancsokkal kezelhetjuk a foldereket? (FOLDER LIST menu) Ime:

M    vissza a fomenube
V    belepes az aktualis folderbe
P    elozo folder
N    kovetkezo folder
D    az aktualis folder letorlese
A    uj folder letrehozasa
R    az aktualis folder atnevezese

Tetszoleges nevu foldereket hozhatunk letre a kulonbozo temaju levelek szamara (az A-Add paranccsal). A beerkezo levelek mentesekor a pine megkerdezi, hogy melyik folderbe szandekozunk elmenteni a levelet. Ilyenkor termeszetesen barmelyik altalunk letrehozott foldert megadhatjuk. Fontos azonban, hogy foldereink tartalmat tartsuk karban, mert a sok felesleges level sok helyet lefoglalhat, es ez a sajat diszkkapacitasunkat terheli. Ezert javasolt- bar nem kotelezo - a feleslegesse valt leveleket es foldereket rendszeresen torolni.

Címtár (Address Book)

Levelezopartnereink szama igen sok lehet. Mindenki e-mail cimet es usernevet fejben tartani megterhelo es felesleges erofeszites. Erre szolgal a cimtar. Lepjunk tehat at a fomenubol a cimtarba! (A Address Book) A megszokott modon
az also sorban lathatok a kapcsolodo parancsok. Most azt nezzuk meg, hogyan lehet egy cimet eltenni.

Taroljuk el egyik ismerosunk adatait. (A: add) Elsokent a gep megkerdezi a teljes nevet:

New Full Name (Last, First): - ide beirjuk az ismerosunk nevet

Majd egy becenev kovetkezik, amely legyen egyetlen szo, amit konnyu megjegyezni:

Enter new nickname (one word and easy to remember): - ide beirjuk a becenevet

A program ez utan a e-mail cimet keri. (Termeszetesen nem a mienket, hanem az ismerosunkett!)

Enter new e-mail address: - ide beirjuk az ismeros e-mail cimet

Hat ennyi lenne. Ha ezutan a megadott becenevet a Compose Message menuben beirjuk, a program egybol tudni fogja, hogy kinek is akarunk levelet kuldeni. A cimeket lehet modositani, vagy letorolni, ha valakire megharagudtunk, vagy kellemetlenne valt az ismeretsege (bortonben ul, korozik, megnosult, nem szereti a sort, stb).


Nos, nagyjabol ennyi eleg, hogy a pine-t legalabb alapszinten hasznalni tudjuk. Termeszetesen sokkal tobb lehetoseg es parancs van meg, amirol itt most nem esett szo, de nem is az volt a celunk, hogy mindent megismertessunk, hanem, hogy a program hasznalatat alapfokon bemutassuk. Akik tudnak angolul, probalbassak batran a program egyes parancsait, olvasgassak a helpet, sok erdekesseg van meg!

flag.gif (1166 bytes)Pine Information Center

netlogo.jpg (1407 bytes)

A pine levelezőprogram részletesebb leírása