AKG
HandaBanda évfolyam
2004.
baranyai[kukac]akg.hu

2004. március 29. - április 1.

Romaversitas

Szerdán első utunk a Romavesitasba vezetett. Bevallom, ezelőtt a témahét előtt még semmit sem tudtam erről a létesítményről. A Romaversitas épülete a belvárosban, a Keletihez közel, a Nefelejcs utcában található, amelyet egy régi romos házból alakítottak át. Találhatóak itt irodák, könyvtár, ami egy lóistálló átalakításának a végterméke, és itt kapott helyet a Roma Sajtóközpont is. Itt több ember dolgozik, akiknek feladatuk a hely fenntartása, és a diákok segítése. A Romaversitasban kb. harminc tanuló vesz részt, ami nem olyan magas létszám, de így is négyszeres a túljelentkezés. Az alapítvány célja, hogy támogassa a roma fiatalok továbbtanulását, és emellett fontosnak tartják, hogy egy erős roma középosztály alakuljon ki. Továbbá szeretnék, hogy a roma identitás vállalására képes értelmiség fejlődjön ki. A Romaversitas több szolgáltatással rendelkezik. Ezek közé tartozik a szociális gondozás, az internet, a fénymásoló, az irattár és a könyvtár használata. A könyvek és dokumentumok általában roma és más kisebbségekkel és szociológiával foglalkoznak. A tanulók tanulmányi, lakhatási és utazási támogatásokat igényelhetnek az alapítványtól. A tanulókra képzési, felzárkóztatási programok várnak, de működik itt tutori képzés, és a nyelvtanulásra is lehetőség nyílik. A szabadegyetemi foglalkozásokat pedig kéthetente tartják, szombatonként.

Miután megérkeztünk, kisebb csoportokba verődtünk, majd elkezdődött a beszélgetés fiatal roma egyetemistákkal. Az én csoportom egy fiatal lánnyal beszélgetett, aki Szegedről érkezett Budapestre, hogy itt folytassa tanulmányait. Elmesélte, hogy ő most a Képzőművészeti Egyetemre jár, szobrász szakra, és egy éve a Romaversitas tagja. Nagyon örült annak, hogy a szülei úgy nevelték őt, hogy tanuljon tovább, illetve járjon valamilyen főiskolába vagy egyetemre. Többek közt kiderült az is, hogy a Romaversitas szolgáltatásaival akkor lehet élni, ha az illető személy már egy éve tagja valamilyen felsőoktatási intézménynek. A beszélgetésünknek az vetett véget, hogy megérkezett Horvát Aladár, aki többek közt a Romaversitas igazgatója, és erősen küzd a romák jogaiért. A beszélgetésből sok mindent megtudhattunk a romák magyarországi helyzetéről, a kirekesztéseikről és politikájukról.

Horvát Aladár szerint nagyon fontos, hogy olyan osztályok legyenek az iskolákban, amelyekbe vegyesen járnak roma, magyar és más etnikai és vallási kisebbségű gyerekek.

Szerinte az is létfontosságú, hogy a gyerekekbe ne ivódjon be a rasszizmus szelleme, hanem segítsék egymást ott, ahol lehet. Mesélt nekünk azokról a romákról, akik a romák 20-30%-át adják, és a mai napig borzasztó körülmények között élnek – általában telepeken több családdal együtt, vagy pedig tákolt, lepusztult házakban. Sajnos ezeknek az embereknek még ennivalóra is alig telik, vagy egyáltalán nem jut, és akkor hogy tudnák fizetni a gyerekek iskoláját? – ez a nehéz kérés. Szerinte nem állami gondozásba kéne küldeni a sanyarú sorsú gyerekeket, hanem az otthoni állapotokon kéne javítani, és ez állítólag olcsóbban jönne ki. Sajnos azonban nincs olyan sok támogatás, alapítvány, iskola, de lassan így is többet lehet tenni. Ezek mellett még szó esett arról is, hogy a politikai elitnek kéne többet tennie, mert ők erősebben befolyásolják a szabályok és törvények meghozását.

A beszélgetés után még néhányan benéztek a Roma Sajtóközpontba, majd ebédszünetet kaptunk.

Kormos Zsófi